  • 800-12-47D-BL-0008F
800-12-47D-BL-0008F
advertisement
Manufacturer No:
800-12-47D-BL-0008F
Manufacturer:
CNC Tech
HK JDW NO:
168-800-12-47D-BL-0008F
Package:
Datasheet:
Description:
CRD 12AWG NMA L5-20P - L5-20R 8'
Step5Bar-code shipping tag
800-12-47D-BL-0008F
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    105°C
  • Published
    2011
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    -20Ohm
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    20A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    CSA, cUL, UL
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG