  • 760M20652-178
760M20652-178
advertisement
Manufacturer No:
760M20652-178
HK JDW NO:
192-760M20652-178
Package:
Axial
Datasheet:
760M20652-178
Description:
760M 20μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 250V-DC 175V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
760M20652-178
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    760M
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.370Diax2.209L 34.80mmx56.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    175V