  • 760-1-R10K
760-1-R10K
advertisement
Manufacturer No:
760-1-R10K
Manufacturer:
CTS Corporation
HK JDW NO:
221-760-1-R10K
Package:
DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
760-1-R10K
  • Package / Case
    DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    14
  • Tolerance
    2%
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TUBE
  • Number of Functions
    1
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    13
  • Rated Temperature
    70°C
  • Element Power Dissipation
    0.15W
  • Network Type
    BUSSED
  • Height
    2.67mm
  • Length
    19.1mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    2.67mm