  • 75844-802-20LF
75844-802-20LF
advertisement
Manufacturer No:
75844-802-20LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-75844-802-20LF
Package:
Datasheet:
Description:
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
75844-802-20LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BERGSTIK®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Breakaway
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold, GXT™
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.08mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.135 3.43mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number of Contacts
    20
  • Contact Length - Mating
    0.230 5.84mm
  • Housing Color
  • Overall Contact Length
    0.465 11.81mm
  • Length
    25.4mm