  • 7565N272J602LE
7565N272J602LE
advertisement
Manufacturer No:
7565N272J602LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-7565N272J602LE
Package:
Radial
Datasheet:
7565N272J602LE
Description:
2700pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.900Lx0.402W 22.86mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
7565N272J602LE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.900Lx0.402W 22.86mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6000V 6kV
  • Capacitance
    2700pF
  • Lead Spacing
    0.780 19.80mm
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.975 24.76mm