  • 74VHC14SJ
74VHC14SJ
advertisement
Manufacturer No:
74VHC14SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74VHC14SJ
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74VHC14SJ
Description:
10.2mm mm Gates & Inverters 2V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74VHC14SJ Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. According to Inverter logic, the algorithm works. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 2V~5.5V. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. Mounted in Surface Mount. Output current is 8mA 8mA in the high and low states. It comes from the 74VHC series. Total terminations are 14. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. The chip is part of the AHC/VHC/H/U/V family. It is injected into the part body with 14 pins. Inputs support 1. This device is composed of 6 circuits. A minimum voltage of 2V is required to supply the device. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage is achieved. The maximum current in standby mode is 2μA. There are Schmitt Trigger features in it.
74VHC14SJ Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AHC/VHC/H/U/V Family
74VHC14SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74VHC14SJ Gates and Inverters applications.
  • Mountain power station
  • Sewing machine
  • Fax machine
  • Illumination
  • Printer
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Electric shaver
  • Laptop
  • Hair dryer
  • Fan
Step5Bar-code shipping tag
74VHC14SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74VHC14SJ.
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74VHC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    18.5 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Current - Quiescent (Max)
    2μA
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm