  • 74V1T70STR
74V1T70STR
advertisement
Manufacturer No:
74V1T70STR
HK JDW NO:
761-74V1T70STR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
74V1T70STR
Purchasing and Inquiry
74V1T70STR Overview
Logical driver uses a neat SC-74A, SOT-753 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -55°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 8mA 8mA. Logical driver can deal with Push-Pull output (s). Digital buffer is one of the 74V series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Electronic parts from the 74V family are used in this part. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. You can search "74V1T70" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Gates. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. Because of its 1 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
74V1T70STR Features
Gates
74V1T70STR Applications
There are a lot of STMicroelectronics 74V1T70STR Buffers & Transceivers applications.
  • Radio transmission
  • High-speed computer links
  • Notebook
  • Car radio
  • Carrier phase observations
  • Remote controls
  • Televisions
  • IP cameras
  • Car alarm systems
  • TV signal transmission
Step5Bar-code shipping tag
74V1T70STR
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    5
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74V1T70
  • Pin Count
  • Output Type
    Push-Pull
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Family
    74V
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Number of Input Lines
    1
  • Length
    2.9mm