  • 74LVCH16540ADGVRG4
74LVCH16540ADGVRG4
advertisement
Manufacturer No:
74LVCH16540ADGVRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74LVCH16540ADGVRG4
Package:
48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
DUAL Buffer, Inverting 1.65V~3.6V 3-State Buffers 74LVCH Series 74LVCH16540 48 Pins 8 Bit per Element 24mA 24mA 48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Step5Bar-code shipping tag
74LVCH16540ADGVRG4
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    74LVCH
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Additional Feature
    WITH DUAL OUTPUT ENABLE
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    74LVCH16540
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    3.7 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    3.7 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    8
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    16
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm