  • 74LVC1G18GV,125
74LVC1G18GV,125
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G18GV,125
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC1G18GV,125
Package:
SC-74, SOT-457
Datasheet:
74LVC1G18GV,125
Description:
6 Terminations1.65V~5.5V 5 Pin 74LVC1G18 Signal switch74LVC Series 2 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
74LVC1G18GV,125 Overview
It is included in the SC-74, SOT-457 in order to save board space.The package is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the method of Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Demultiplexer.By maintaining the operating temperature at -40°C~125°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When operated with a 1.65V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.In addition to being a member of the 74LVC series, these multiplexers have a wide range of applications.The basic configuration includes 6 terminations.The part number for 74LVC1G18 can be used to find its logic switch related parts as well.The multiplexer's system works with 1.8V voltage.There are 6 component pins in this turn signal switch.It employs GULL WING as the point at which conductors come to an end.Its supply type is Single, which is used as the source of power.Currently, it is configured with a 5 pin configuration.Multiplexer ics are mounted in the direction of Surface Mount.There is a family of LVC/LCX/Z members.For the turn signal switch's operation, there are 2 outputs.There are no external influences on this multiplexer ic, so it consumes 40μA current.It contains 1 elements in mux switch configuration.
74LVC1G18GV,125 Features
Supplied in the SC-74, SOT-457 package
Adopting a supply type of Single
74LVC1G18GV,125 Applications
  • Night vision cameras
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Signal router
  • Time division multiplexing system
  • Data collection system
  • Small scale TV wall
  • Steel plants
  • Injectors
  • Home automation system
  • Seven segment displays
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G18GV,125
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74, SOT-457
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Demultiplexer
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVC1G18
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Number of Outputs
    2
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 1:2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Propagation Delay
    50 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    13.8 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA