  • 74LVC16240ADGG,118
74LVC16240ADGG,118
advertisement
Manufacturer No:
74LVC16240ADGG,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC16240ADGG,118
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Purchasing and Inquiry
74LVC16240ADGG,118 Overview
Logical driver uses a neat 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.2V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 2.7V. Transceiver shares the LVC/LCX/Z family's comprehensive benefits and features. 48 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 48 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVC16240" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 80μA. To supply the device, a minimum voltage of 1.2V is a must. 4 bits are included within the electrical component. Because of its 16 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
74LVC16240ADGG,118 Features
74LVC16240ADGG,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC16240ADGG,118 Buffers & Transceivers applications.
  • AV receiver
  • Relays
  • Tuner
  • Satellite communications networks
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Wireless 3D game
  • Wireless network systems
  • Remote controls
  • interconnection between computers
  • High-speed computer links
Step5Bar-code shipping tag
74LVC16240ADGG,118
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    48
  • Voltage - Supply
    1.2V~3.6V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC16240
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    2.3 ns
  • Quiescent Current
    80μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Input Lines
    16
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.1mm