  • 74LV07AS14-13
74LV07AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LV07AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LV07AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LV07AS14-13
Purchasing and Inquiry
74LV07AS14-13 Overview
Logical driver uses a neat 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is - 12mA. Logical driver can deal with Open Drain output (s). Digital buffer is one of the 74LV series devices. 14 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. There is a LV/LV-A/LVX/H family part that is attached to this electronic component. 14 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 14 pins. The bus transceiver employs 1 bits for each element. In quiescent state, the electronic part uses 20μA. To supply the device, a minimum voltage of 2V is a must. It is sufficient to make 6 outputs. Does the electronic component support schmitt trigger input? Yes.
74LV07AS14-13 Features
74LV07AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LV07AS14-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Cordless telephone
  • Wireless modems
  • Changeing the frequency from IF to RF
  • Point-to-point networking
  • Wireless showroom
  • interconnection between computers
  • Pocket PC
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Automation systems
  • Copper and fiber optic cables connection network
Step5Bar-code shipping tag
74LV07AS14-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    6
  • Output Type
    Open Drain
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    - 12mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm