74HCT390DB,118
74HCT390DB,118
554-74HCT390DB,118
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HCT Series 74HCT390 16 Pins Up Negative Edge 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
74HCT390DB,118 Overview
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)is a package in which this device is packaged. There are 16terminations used for configuring it. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. An interconnection of 2elements is provided by wires. In total, there are 16pins on the component. In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR). Circuit components are connected by 16pins. It is mounted in the way of [0]. In this case, it appears as a member of the family [0]. Due to its membership in the 74HCTseries, it is suitable for a variety of applications. A logic type of Counter, Decade is adopted. In this case, the operating temperature should be set to -40°C~125°C. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. Providing a supply voltage of 4.5V~5.5Vallows it to operate more reliably. The array contains elements containing 4bits each. Further related parts may be found under the base part number 74HCT390. The device operates on voltage [0]. The device consumes quiescent current when it is at 8μA.
74HCT390DB,118 Features
Embedded in the 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
Operating supply voltage of 5V
74HCT390DB,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HCT390DB,118 Counters & Dividers applications.
- Frequency dividers
- Frequency dividing circuits
- Programmable binary and decade
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- Control counters
- Up Counters
- SQUARE ROOT
- VHF, UHF, FM, AM, etc.
- MULTIPLICATION
- Digital multiplexing and demultiplexing
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
74HCT390DB,118
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4520BT,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare