  • 74HC4851D-Q100,118
74HC4851D-Q100,118
advertisement
Manufacturer No:
74HC4851D-Q100,118
HK JDW NO:
554-74HC4851D-Q100,118
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
78ns, 78ns 195Ohm DUAL Analog Switches 74HC4851 16 Pins 100nA 3V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74HC4851D-Q100,118 Overview
Packed in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the electronic component is convenient for shipping overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. A switch device like this is mounted in Surface Mount. Multiplexers and demultiplexers have a number of circuits 8:1. An extended operating temperature of -40°C~125°C TA degrees Celsius. A total of 16 terminations have been recorded. As a result of its 8 channels, this electronic component provides high-quality output. In the case of a voltage supply of 3V volts, the electrical part can be powered up and run. As part of the design of the 16 series, this electronic part has been incorporated into the system. Circuits number 1 make up this analogue multiplexer. Search with 74HC4851 if you are looking for analog multiplexer variants. As far as internal resistance is concerned, it has 195Ohm. For details about the functions of 16 pins, please refer to the datasheets. In a normalsituation, users should not supply the switches with voltage higher than 6V. Digital switch that provides Single power at a cost-effective price. 2V is the lowest voltage the electrical component should receive. The analogue multiplexer could operate on 2μA current. Analogue multiplexers require a 2V~6V voltage to drain from a single voltage supply. Operating the 8 inputs requires 8 inputs. This is one of the Automotive, AEC-Q100 series.
74HC4851D-Q100,118 Features
8 Channels
2μA Supply Current
74HC4851D-Q100,118 Applications
  • Cable Telephony – NIU, Set-Top Box, Home Side Box
  • DSUs
  • CSU
  • DSLAMs
  • Microprocessor Controlled Analog Systems
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • Remote Powered Equipment
  • Existing multiplexer applications (both fault-protected and nonfault-protected)
  • Fiber to the Home
  • Signal routing between systems
Step5Bar-code shipping tag
74HC4851D-Q100,118
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Resistance
    195Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    74HC4851
  • Pin Count
  • Number of Channels
    8
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    2μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Logic Function
    Demultiplexer, Multiplexer
  • Number of Inputs
    8
  • Supply Type
    Single
  • On-State Resistance (Max)
    195Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
    10pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    2Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    78ns, 78ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    3 Ω
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~6V
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm