  • 74HC4067PW-Q100J
74HC4067PW-Q100J
advertisement
Manufacturer No:
74HC4067PW-Q100J
HK JDW NO:
554-74HC4067PW-Q100J
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC4067PW-Q100J
Description:
45ns, 45ns 120Ohm Analog Switches 24 Pins 100nA 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
74HC4067PW-Q100J Overview
Packed in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the electronic component is convenient for shipping overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). A switch device like this is mounted in Surface Mount. In the multiplexer and demultiplexer, 16:1 represents the number of circuits. Operating temperature extended to -40°C~125°C TA. An electrical component like this is included in the 24 series. It consists of 1 circuits. Internally, this switch multiplexer has a resistance of 120Ohm. Analogue multiplexers require a 2V~10V voltage to drain from a single voltage supply. Automotive, AEC-Q100 is a series number.
74HC4067PW-Q100J Features
-3db Bandwidth: 100MHz
74HC4067PW-Q100J Applications
  • Avionics
  • Private Branch Exchange (PBX)
  • Relay replacements
  • Battery Powered Instruments
  • High reliability control systems
  • Microprocessor controlled systems
  • Industrial
  • PBX interfaces
  • SONET/SDH ADM
  • Communications systems
Step5Bar-code shipping tag
74HC4067PW-Q100J
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Resistance
    120Ohm
  • Pin Count
    24
  • Number of Circuits
    1
  • -3db Bandwidth
    100MHz
  • On-State Resistance (Max)
    120Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    16:1
    3.5pF
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    45ns, 45ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~10V