  • 74HC4053D-Q100,118
74HC4053D-Q100,118
advertisement
Manufacturer No:
74HC4053D-Q100,118
HK JDW NO:
554-74HC4053D-Q100,118
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
31ns, 29ns SPDT 120Ohm Analog Switches 74HC4053 16 Pins 100nA 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74HC4053D-Q100,118 Overview
Presented in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), this electrical component is convenient for overseas shipping. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). The multiplexer is located in Surface Mount. Multiplexers and demultiplexers have the same number of circuits 2:1. Extended operating temperature around -40°C~125°C TA. There are 16 pins injected into the electronic part body. Circuits based on SPDT switching are used to construct these analog switch ics. This multiplexer is composed of 3 circuits. Use 74HC4053 to search for variants of the digital switches. Analog switches have 140Ohm internal resistance. You can find the functions of the 16 pins in the datasheets. In normalcircumstances, users should not exceed 10V volts for the multiplexer. The analog switch ic is of the Dual, Single supply type and is cost-effective. 2V is the lowest voltage that should be fed to the electronic electronic part. For this multiplexer to operate, 16μA current would be sufficient. There's no problem with dual supply voltage for this switch device. However, it shouldn't exceed 5V. A dual power supply should have at least 1V voltage attached. Among the inputs that can be operated are the 6 inputs. This electronic component presents a Drain to Source resistance of 180Ohm. The Automotive, AEC-Q100 series contains it.
74HC4053D-Q100,118 Features
Switch Circuit: SPDT
16μA Supply Current
-3db Bandwidth: 170MHz
Drain-to-Source resistance: 180Ohm
74HC4053D-Q100,118 Applications
  • Precision instrumentation
  • Precision data acquisition
  • CSU
  • Remote wireless modules
  • Microwave transmission systems
  • High-Voltage
  • Medical Instrumentation
  • PBXs
  • Mechanical reed relay replacement
  • Automatic test equipment
Step5Bar-code shipping tag
74HC4053D-Q100,118
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Resistance
    140Ohm
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    74HC4053
  • Number of Circuits
    3
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    16μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Propagation Delay
    60 ns
  • Turn On Delay Time
    90 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~10V ±1.5V~5V
  • Max Dual Supply Voltage
    5V
  • -3db Bandwidth
    170MHz
  • On-State Resistance (Max)
    120Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    1V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Number of Input Lines
    2
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3.5pF
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    31ns, 29ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -60dB @ 1MHz
  • Drain to Source Resistance
    180Ohm