  • 74HC4053BQ-Q100,11
74HC4053BQ-Q100,11
advertisement
Manufacturer No:
74HC4053BQ-Q100,11
HK JDW NO:
554-74HC4053BQ-Q100,11
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Description:
31ns, 29ns SPDT 120Ohm Analog Switches 74HC4053 16 Pins 100nA 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
74HC4053BQ-Q100,11 Overview
Packed in 16-VFQFN Exposed Pad, the electronic component is convenient for shipping overseas. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). A switch device like this is mounted in Surface Mount. 2:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C TA. Into the electrical component body are injected 16 pins. A SPDT switching circuit is used for these analog switches. The multiplexer consists of 3 circuits. If you are looking for variants of the digital switch, trying search with 74HC4053. The internal resistance of this digital multiplexer is 140Ohm. Please refer to the datasheets for 16 pins functions. It is generally not recommended to supply a voltage higher than 10V to the switch device in normal circumstances. A analog switch ic that has a cost-effective Dual, Single supply type. 2V is the lowest voltage the electrical component should receive. The switch device would be able to operate with 16μA current. If put voltage greater than 5V on the multiplexer, damage may be caused to the device. When using dual power supplies, you should attach at least 1V. 5V operating voltages are supported by the electronic component. Operating the 6 inputs requires 6 inputs. The series starts with Automotive, AEC-Q100.
74HC4053BQ-Q100,11 Features
Switch Circuit: SPDT
16μA Supply Current
-3db Bandwidth: 170MHz
74HC4053BQ-Q100,11 Applications
  • Fiber In The Loop (FITL)
  • Low-Voltage
  • Transmit
  • New designs requiring multiplexer functions
  • 65 V DACs
  • DSLAMs
  • Audio and video signal routing
  • Microprocessor Controlled Analog Systems
  • Precision data acquisition
  • Avionics
Step5Bar-code shipping tag
74HC4053BQ-Q100,11
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Resistance
    140Ohm
  • Base Part Number
    74HC4053
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    3
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    16μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~10V ±1.5V~5V
  • Max Dual Supply Voltage
    5V
  • -3db Bandwidth
    170MHz
  • On-State Resistance (Max)
    120Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    1V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3.5pF
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    31ns, 29ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -60dB @ 1MHz