  • 74HC4052D-Q100,118
74HC4052D-Q100,118
advertisement
Manufacturer No:
74HC4052D-Q100,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HC4052D-Q100,118
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
58ns, 48ns SP4T 150Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE 74HC4052 16 Pins 2μA 5V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74HC4052D-Q100,118 Overview
This electronic part is conveniently packaged in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), making it easy to ship abroad. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). In Surface Mount, this analog switch is mounted. The ratio between the number of multiplexer and demultiplexer circuits is 4:1. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C TA. Total terminations are 16. The electronic part delivers high-quality output through its 4 channels. With a 5V voltage supply, the electrical component should be turned on and run. A total of 16 pins are injected into the body of the electronic part. Unlike digital switches, these are based on SP4T switching circuits. There are 2 circuits in this switch device. Look for analog switch ic variants by searching with 74HC4052. This digital multiplexer has 210Ohm internal resistance. The datasheets for the 16 pins explain the functions. In a normalsituation, users should not supply the switches with voltage higher than 10V. An effective Dual, Single supply digital multiplexer. There should be 2V voltage fed to the electrical part below 2V. In order to operate this switch device, it would need a current of 320μA. There is no problem with using dual supply voltage, but it should not exceed 5V. You should attach at least 1V voltage if you are using dual power supply. A SINGLE-ENDED MULTIPLEXER analog IC is integrated into the board. As far as the outputs go, this switch multiplexer utilizes COMMON OUTPUT of them. It is possible to operate 8 inputs. This electronic component presents a Drain to Source resistance of 225Ohm. The Automotive, AEC-Q100 series contains it.
74HC4052D-Q100,118 Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
320μA Supply Current
-3db Bandwidth: 180MHz
Drain-to-Source resistance: 225Ohm
74HC4052D-Q100,118 Applications
  • PBX interfaces
  • Wireless Local Loop
  • Multi-Line E1 Interface Cards
  • Low-Voltage
  • Video switching
  • Digital cross connects (DSX-1)
  • Microwave transmission systems
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • DVD-R
  • Audio signal routing
Step5Bar-code shipping tag
74HC4052D-Q100,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Resistance
    210Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74HC4052
  • Output
    COMMON OUTPUT
  • Pin Count
  • Number of Channels
    4
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Operating Supply Current
    320μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Propagation Delay
    75 ns
  • Turn On Delay Time
    90 ns
  • Logic Function
    Demultiplexer, Multiplexer
  • Number of Inputs
    8
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~10V ±1.5V~5V
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Max Dual Supply Voltage
    5V
  • -3db Bandwidth
    180MHz
  • On-State Resistance (Max)
    150Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    1V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    4:1
  • Off-state Isolation-Nom
    50 dB
  • Number of Input Lines
    4
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    2μA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3.5pF
  • Switch Circuit
    SP4T
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    58ns, 48ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -60dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Drain to Source Resistance
    225Ohm
  • Normal Position
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm