74HC390DB,118
74HC390DB,118
554-74HC390DB,118
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HC Series 74HC390 16 Pins Up Negative Edge 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
74HC390DB,118 Overview
This device is packaged in a 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. There are 16terminations used for configuring it. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. The device contains 2terminations. There are a total of 16 pins in all components. As a result, it is packaged as Tape & Reel (TR). Circuit components are connected by 16pins. It is mounted in the direction of [0]. It is included in the HC/UHfamily. As a member of 74HC series, it is well suited for various applications. Counter, Decadeis used as the logic type. -40°C~125°Cis the recommended operating temperature. There is a mounting type of Surface Mounton this device. Providing a voltage of 2V~6Vensures higher reliability of operation. Each element in the array stores 4 bits. Under its base part number of [0], you will find additional related parts. The device requires a supply voltage of [0]. As low as 2V Vsup is the minimum supply voltage. There is 6V maximum supply voltage (Vsup) allowed. The current consumed is 8μA when there are no external factors.
74HC390DB,118 Features
Embedded in the 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
Operating supply voltage of 5V
74HC390DB,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HC390DB,118 Counters & Dividers applications.
- Counter control/timers
- POWER COMPUTATION
- Programmable decade counters
- Digital multiplexing and demultiplexing
- Frequency dividing circuits
- TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
- Divide-by-N counting
- Up Counters
- Fixed or Programmable Frequency Division
- LINEARIZATION
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
74HC390DB,118
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4520BT,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare