  • 74F823SCX
74F823SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F823SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F823SCX
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F823SCX
Description:
4.5V~5.5V 160MHz D-Type Flip Flop 74F823 100mA 74F Series 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F823SCX Overview
The item is packaged in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)cases. D flip flop is embedded in the Tape & Reel (TR) package. Tri-State, Non-Invertedis the output configured for it. It is configured with a trigger that uses Positive Edge. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. With a supply voltage of 4.5V~5.5V volts, it operates. It is at 0°C~70°C TAdegrees Celsius that the system is operating. It is an electronic flip flop with the type D-Type. This type of FPGA is a part of the 74F series. It should not exceed 160MHzin terms of its output frequency. D latch consists of 1 elements. This process consumes 100mA quiescents. The 74F823 family contains this object.
74F823SCX Features
Tape & Reel (TR) package
74F series
74F823SCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F823SCX Flip Flops applications.
  • Asynchronous counter
  • Buffer registers
  • Cold spare funcion
  • Guaranteed simultaneous switching noise level
  • Clock pulse
  • Latch
  • Pattern generators
  • 2 – Bit synchronous counter
  • Balanced Propagation Delays
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
74F823SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F823SCX.
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Type
    D-Type
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F823
  • Function
    Master Reset
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Current - Quiescent (Iq)
    100mA
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Number of Bits per Element
    9
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.5ns @ 5V, 50pF