  • 74F652SCX
74F652SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F652SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F652SCX
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F652SCX
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74F652SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F652SCX.
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Supplier Device Package
    24-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F652
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    8
  • High Level Output Current
    64mA
  • Low Level Output Current
    64mA