  • 74F579SJ
74F579SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F579SJ
HK JDW NO:
699-74F579SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F579SJ
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 20 Pins Up, Down Positive Edge 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F579SJ Overview
The device is packaged in the 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)type. The configuration of this device is based on 20terminations. The supply voltage of 5V permits it to operate with full flexibility. The device contains 1terminations. The number of all component pins is 20. It is packaged in the way of Tube. It emerges as a member of F/FAST family. Due to its membership in the 74Fseries, it is suitable for a variety of applications. The logic type of Binary Counter is adopted. Ideally, the operating temperature should be set to 0°C~70°C. This device is mounted in a Surface Mountmanner. In the case of a supply voltage of [0], it operates more reliably. An array consists of 8bits for each element. It is possible for the result to be yesin Pbfree code. A major feature of this electronic device is its [0]. In the case of the supply voltage (Vsup), it can be as low as 4.5V. It is possible to supply voltages up to 5.5V volts (Vsup).
74F579SJ Features
Embedded in the 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
8 bits per element
TCO OUTPUT; MULTIPLEXED I/O
74F579SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F579SJ Counters & Dividers applications.
  • MULTIPLICATION
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Frequency dividers
  • Programmable decade counters
  • Timing applications
  • Frequency division
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • SQUARE ROOT
  • Up Counters
Step5Bar-code shipping tag
74F579SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F579SJ.
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT; MULTIPLEXED I/O
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Reset
    Synchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up, Down
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    8
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Width
    5.3mm