74F579SJ
74F579SJ
598-74F579SJ
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F579 Up, Down Positive Edge 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
74F579SJ Overview
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)is a package in which this device is packaged. There are wires connecting 1elements. It is packaged in a manner consistent with Tube. To connect the circuit's other components, there are 20pins. The Surface Mountway is used to mount it. Having been designed as a member of the 74Fseries, it is well suited to a variety of applications. It is assumed that the logic type is [0]. 0°C~70°Cshould be the operating temperature. The mounting type is Surface Mount. In the case of a supply voltage of [0], it operates more reliably. There are 8bits stored in each element of the array. The are 8 bits information in the device. The base part number of 74F579provides access to more related parts. This device operates at 70°C°C for extended periods of time with acceptable electrical stability. It operates over a specified temperature range with a lower limit generally set to 0°C. 5.5Vis the maximum voltage that the device can handle. It is possible for the device to operate at a voltage as low as 4.5V. There are 8 input lines used to input binary data in the form of on/off signals. It is equipped with 8 output lines. It is designed with 1 circuits for its normal operation.
74F579SJ Features
Embedded in the 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
8 bits per element
74F579SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F579SJ Counters & Dividers applications.
- Signal gating
- Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
- Time-delay circuits
- LINEARIZATION
- VHF, UHF, FM, AM, etc.
- Binary counter/decoder
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- Programmable binary and decade
- Frequency dividers
- DIVISION
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
74F579SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F579SJ.
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-MC14060BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14029BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTG16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC100LVEL32DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADG16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare