74F579SC
74F579SC
598-74F579SC
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F579 Up, Down Positive Edge 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
74F579SC Overview
In the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)package, it is supplied. The 1elements are connected by wires. As a result, it is packaged as Tube. There are 20 pins going on to connect other parts in the circuit. Surface Mountis the way in which it is mounted. The 74Fseries is well suited to a number of uses. It is adopted that the logic type is [0]. In this case, the operating temperature should be set to 0°C~70°C. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. As a result, the device operates more reliably when a supply voltage of 4.5V~5.5Vis applied. An array consists of 8bits for each element. There are 8bits of information contained in the device. Its base part number, [0], contains more related parts. Electrical characteristics remain stable for extended periods of time at [0]. This device is designed to operate within a specified temperature range with a lower limit generally set at 0°C. It reaches 5.5Vvoltage at its maximum. The device can operate at as low a voltage as 4.5V. There are a total of 8lines for inputting binary data. The device has a total of 8 output lines. As a standard feature, it has a 1circuit design.
74F579SC Features
Embedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
8 bits per element
74F579SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F579SC Counters & Dividers applications.
- Programmable decade counters
- Digital multiplexing and demultiplexing
- Fixed or Programmable Frequency Division
- Time delay circuits
- Frequency dividers
- Dual Up Counters
- Timers
- Communications Digital Frequency Synthesizers;
- Frequency dividing circuits
- Counter control/timers
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
74F579SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F579SC.
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-MC14060BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14029BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTG16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC100LVEL32DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADG16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare