  • 74F579PC
74F579PC
advertisement
Manufacturer No:
74F579PC
HK JDW NO:
699-74F579PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F579PC
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 20 Pins Up, Down Positive Edge 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F579PC Overview
This is a device supplied in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is configured with 20terminations. As a result of the supply voltage of 0, 5Vcan operate in a fully flexible manner. The 1elements are connected by wires. The total number of component pins is 20. As [0], it is packaged. Initially, it appears to belong to the F/FAST family. As a member of the 74Fseries, it is ideal for a wide range of applications. Binary Counteris adopted as the logic type. It is recommended to set the operating temperature to 0°C~70°C. A mounting type of Through Holeis adopted. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. It contains 8elements. Pbfree code may result in yes. In regard to this electronic device, TCO OUTPUT; MULTIPLEXED I/Oare essential features. The minimum supply voltage (Vsup) is 4.5V. Up to a maximum voltage of 5.5Vcan be supplied (Vsup).
74F579PC Features
Embedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
8 bits per element
TCO OUTPUT; MULTIPLEXED I/O
74F579PC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F579PC Counters & Dividers applications.
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Frequency division
  • Binary counter/decoder
  • Time delay circuits
  • Timing applications
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Programmable decade counters
  • Frequency dividers
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
Step5Bar-code shipping tag
74F579PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F579PC.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT; MULTIPLEXED I/O
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Reset
    Synchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up, Down
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    8
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Length
    26.075mm
  • Width
    7.62mm