  • 74F573SJ
74F573SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F573SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F573SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F573SJ
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 20 Pins DUAL TTL 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F573SJ Overview
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) contains it. It is packaged in the way of Tube. There is a Tri-State output configured. In this electrical device, the logic type is D-Type Transparent Latch. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. With a supply voltage of 4.5V~5.5V, it operates. There is 0°C~70°C operating temperature. There are a number of FPGAs in this series, including this one. Electronic parts with 8 bits are designed for this application. A device with this design has 20 terminations. In order to operate it, the supply voltage must be 5V. There are 20 pins attached to it. This electronic device is categorized as a F/FAST electronic device. This device is equipped with 2 ports. Vsup reaches 5.5V as the maximum supply voltage. Ensure that the supply voltage (Vsup) is greater than 4.5V.
74F573SJ Features
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
74F series
8 Bits
20 pin count
74F573SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F573SJ Latches applications.
  • Programmable binary
  • Multistage ripple counting
  • Serial Output Data Queuing
  • Registers
  • Decade counting
  • Hammer
  • Audio and video switching
  • General-Purpose Register
  • Shift left with parallel loading
  • Buffer/Storage Registers
Step5Bar-code shipping tag
74F573SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F573SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    TRUE
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    5.3ns
  • Width
    5.3mm