  • 74F573SCX
74F573SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F573SCX
HK JDW NO:
598-74F573SCX
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F573SCX
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F573 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F573SCX Overview
It is embedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. The package is in the form of Tape & Reel (TR). In its configuration, Tri-State is used as the output. There is a logic type of D-Type Transparent Latch associated with this electrical device. Electronic components are mounted using the Surface Mount method. A 4.5V~5.5V voltage supply is required for operation. There is 0°C~70°C operating temperature. This FPGA is part of the 74F series. An electronic part with 8 bits is designed. It belongs to 74F573 family. It is designed with 20 pins. Electronic parts are mounted using the Surface Mount method. Electronic circuits comprise 2 input lines. High efficiency requires a voltage supply of 5V.
74F573SCX Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74F series
8 Bits
74F573 family
20 pins
74F573SCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F573SCX Latches applications.
  • Programmable binary
  • Decade counting
  • Control circuits
  • Stacked or Push-Down Registers
  • Network Switches
  • Hammer Device Information
  • Relay
  • Up-Down Johnson
  • Automatic test equipment
  • Parallel data storage
Step5Bar-code shipping tag
74F573SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F573SCX.
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA