  • 74F573SC
74F573SC
advertisement
Manufacturer No:
74F573SC
HK JDW NO:
598-74F573SC
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F573SC
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F573 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F573SC Overview
Package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it. As a result, it has a packaging of Tube. It uses Tri-State as the output. The Logic type of this electrical device is D-Type Transparent Latch. Electronic components are mounted using the Surface Mount method. It operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V. It operates at 0°C~70°C degrees Celsius. The 74F series is associated with this FPGA. 8 Bits are used in the design of this electronic part. The family in which it belongs to is 74F573. Designed with 20 pins, it is compatible with a wide range of devices. Electronic parts are mounted using the Surface Mount method. There are 2 input Lines, which consist of an electronic circuit connected between the ac mains and the rectifier input stage of the switching power supply. With an output current of 24mA, it is highly flexible in terms of design. High efficiency requires a voltage supply of 5V. The binary equivalent of the input line is generated by 8 output lines. There are no external factors that affect it, so it consumes 35mA quiescent current. In total, it has 1 elements. The superior flexibility of the system is achieved through its use of 8 circuits. 3mA is set as the low level output current. In the high level output current, the value is set to -3mA. The operating temperature should be lower than 70°C. There should be a temperature above 0°C at which the device operates. The maximum supply voltage is 5.5V. In order for the machine to operate, the supply voltage must be 4.5V.
74F573SC Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74F series
8 Bits
74F573 family
20 pins
1 elements
74F573SC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F573SC Latches applications.
  • High-speed logic
  • Automotive Body Electronics
  • Data acquisition
  • Frequency
  • Automotive HEV/EV Powertrain
  • Avionics
  • Parallel Input
  • Sample and hold register
  • Automotive Cluster
  • Automotive ADAS
Step5Bar-code shipping tag
74F573SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F573SC.
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    8
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    35mA
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Low Level Output Current
    3mA