  • 74F573PC
74F573PC
advertisement
Manufacturer No:
74F573PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F573PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F573PC
Description:
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F573 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F573PC Overview
There is an embedded version of it in package 20-DIP (0.300, 7.62mm). Tube is the way it is packaged. It uses the output configuration Tri-State. There is D-Type Transparent Latch logic type for this electrical device. Mounting this electronic component follows the Through Hole method. The supply voltage of the device is 4.5V~5.5V. It operates at 0°C~70°C degrees Celsius. An FPGA of this type belongs to the 74F series. The design of this electronic part is based on 8 bits. The family it belongs to is 74F573. In addition, it is designed with a pin number of 20. Through Hole is used to mount this electronic part. Input Lines consist of electronic circuits, and there are 2. The 24mA output current gives it maximum design flexibility. A high efficiency supply voltage should be maintained at 5V. A binary equivalent of the input line is generated by the 8 output lines. It consumes 35mA of quiescent current without being affected by outside factors. The element count is 1. In order to achieve its superior flexibility, 8 circuits are used. 3mA represents the low level output current. It is set to zero for the high level output current. Operating temperatures should be below 70°C. It is recommended to operate at a temperature higher than 0°C. There is a maximum supply voltage of 5.5V supported by this device. This device requires a minimum voltage of 4.5V.
74F573PC Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
8 Bits
74F573 family
20 pins
1 elements
74F573PC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F573PC Latches applications.
  • Pseudo-random code generators
  • Relay replacement
  • Parallel data storage
  • High-speed logic
  • Flip-flops
  • Automatic test equipment
  • Counter control
  • Parallel-to-Serial Data Conversion
  • Bus system register with enable parallel lines at bus side
  • Registers
Step5Bar-code shipping tag
74F573PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F573PC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F573
  • Output Type
    Tri-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    8:8
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Circuits
    8
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Output Current
    24mA
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    35mA
  • Turn On Delay Time
    5.3 ns
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Number of Gates
  • High Level Output Current
    -3mA
  • Low Level Output Current
    3mA