  • 74F533PC
74F533PC
advertisement
Manufacturer No:
74F533PC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F533PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F533PC
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 20 Pins DUAL TTL 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F533PC Overview
It is embedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. This package has the format of Tube. It uses Tri-State as the output. There is a logic type of D-Type Transparent Latch associated with this electrical device. A Through Hole mount is used for mounting this electronic part. It operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V. It operates at 0°C~70°C degrees Celsius. An FPGA of this type belongs to the 74F series. 8 Bits are used in the design of this electronic part. There are 20 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. The device is operated when the supply voltage is set to 5V. There are 20 pins attached to it. It is a member of the F/FAST family of electronic devices. 2 ports are available on this device. 5.5V is the maximum voltage (Vsup) that can be supplied. Ensure that the supply voltage (Vsup) is greater than 4.5V.
74F533PC Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
8 Bits
20 pin count
74F533PC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F533PC Latches applications.
  • Ring counter
  • Shift right register
  • Shift right with parallel loading
  • Hammer
  • Meter applications
  • Serial Output Data Queuing
  • Synchronous frequency dividers
  • Parallel data storage
  • Four-bit storage with output enable
  • Accumulator Registers
Step5Bar-code shipping tag
74F533PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F533PC.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    6.7ns
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    26.075mm
  • Width
    7.62mm