  • 74F521SC
74F521SC
advertisement
Manufacturer No:
74F521SC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F521SC
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74F521SC
Description:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 5V V 20 Comparators 8 Active Low
Purchasing and Inquiry
74F521SC Overview
Packaging is made from materials provided by Tube.Known for its low package costs, the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is a popular electronic component.An electronic part designed with 8 Bits is used in this product.74F Series' performance-to-cost ratio is excellent.There is a Surface Mount-position for this electronic part.The electrical device has an output of Active Low.To ensure proper functioning, a 4.5V~5.5V Supply Voltage is provided.Comparator operates wComparatorh the Operating Temperature of 0°C~70°C to ensure Comparators reliabilComparatory.For standard grade applications, the Identity Comparator Type is suitable.As the output current of 1mA 20mA is high/low, it has maximum design flexibility.An example of a 20 termination is the practice of terminating a transmission line using an impedance-matching device.The 1-functions are included.Supply Voltage 5V powers the device.In addition, it features 20 Pin Count.F/FAST is the family name of this electronic device.A maximum voltage supply (Vsup) is reached at 5.5V.Comparator is important that the Supply Voltage (Vsup) is greater than 4.5V.There are a few additions, such as CASCADABLE.
74F521SC Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
8 Bits
74F series
20 terminations
1 Functions
20 pin count
74F521SC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F521SC applications of comparators.
  • Fixed or programmable irequency division
  • Servo motor controls
  • “Time out" timer for consume-appication industrial controls
  • Servo Motor Controls
  • Process contollenr
  • Communications digltal frequency synthesizers: VHF, UHF, FM, AM, etc.
Step5Bar-code shipping tag
74F521SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F521SC.
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Identity Comparator
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    CASCADABLE
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Active Low
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    11 ns
  • Output Function
    A=B
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm