  • 74F399SJX
74F399SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F399SJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F399SJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F399SJX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F399 Signal switch74F Series 4 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F399SJX Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), digital switch allows the board to be compacted.The package is packaged in the manner of Tape & Reel (TR).For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.Designers have greater flexibility using digital controlled switch when it works with 4.5V~5.5V voltage.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.The part number for 74F399 can be used to find its logic switch related parts as well.In this case, the supply type is Single.A configuration of 16 pins is used.The mounting point is Surface Mount.The turn signal switch operates with 4 outputs.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer provides 8 inputs.In order to accept voltage levels, the multiplexers have input lines 2 on the board.Signal sources consist of output lines of 1.It is acceptable for this signal switch to operate at the maximal temperature of 70°C.Keeping the temperature of the multiplexer at 0°C is the minimum operating temperature.It is specified that the signal switches should operate at 5.5V as its maximum supply voltage.A minimum supply voltage of 4.5V is specified for the digital swith by its applicable specification.
74F399SJX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
2 input lines
1 output lines
74F399SJX Applications
  • Automation system
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Data transfer
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Combinational circuit
  • Analog to digital conversion
  • RF-based home automation system
  • Arithmetic Logic Units
  • Communication system
  • Logic gates for other digital devices
Step5Bar-code shipping tag
74F399SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F399SJX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F399
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Logic Function
    Multiplexer
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA