  • 74F398PC
74F398PC
advertisement
Manufacturer No:
74F398PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F398PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F398PC
Description:
4.5V~5.5V 20 Pin 74F398 Signal switch74F Series Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F398PC Overview
Digital switch is provided in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) for the purpose of saving board space.Tube represents its packaging.For mounting, digital switch ic uses the method Through Hole.the multiplexers uses an analog IC Multiplexer.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.A supply voltage of 4.5V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The base part number is 74F398, which can also be used to find its logic switch related parts.There is a supply type of Single employed as part of this supply.A total of 20 pins are configured on this board.The mounting point is Through Hole.To accept voltage levels, the multiplexers have8 input lines.As the signal source, there are 4 output lines.A maximum temperature of 70°C is acceptable for this signal switch.Temperatures of the multiplexer should be kept at 0°C.Based on the device specifications, the signal switches is designed to operate at 5.5V maximum supply voltage.According to the applicable specification, the digital swith should operate at a minimum supply voltage of 4.5V.The digitalswitch relies on 4 circuits to function normally.
74F398PC Features
Supplied in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Adopting a supply type of Single
8 input lines
4 output lines
74F398PC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F398PC Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Data demultiplexing
  • Logic gates for other digital devices
  • HD surveillance system
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Microprocessor memory systems
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Idle motor
  • Electronics industry
  • Electronic circuits
  • Recording transmission
Step5Bar-code shipping tag
74F398PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F398PC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Type
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F398
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA