  • 74F381PC
74F381PC
advertisement
Manufacturer No:
74F381PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F381PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F381PC
Description:
4 Bit Arithmetic Logic Unit 0°C~70°C Specialty Logic IC 74F Series 74F381 20 Pin 4.5V~5.5V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F381PC Overview
It is used to package items using Tube.It is included in package 20-DIP (0.300, 7.62mm).The voltage of 4.5V~5.5V is supplied to make sure that the device is able to operate normally.Electronic parts mounted using the Through Hole method.The operating temperature is set to 0°C~70°C.The memory features a size of 4 bits to store information.There are several similarities among the electronic parts in the 74F series.Based on the 74F381 base part number, many related parts can be found.The way of Through Hole is used to mount it.As part of its construction, it has 20 pins.Keeping the minimum supply voltage at 4.5V can maintain normal operation.The maximum supply voltage can be kept at 5.5V for normal use.There is a need to ensure the operating temperature does not exceed the maximum 70°C.What is much essential is that its operating temperature should not be lower than the minimum value of 0°C.There are 1 circuits configured on it.
74F381PC Features
74F381PC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F381PC Specialty Logic ICs applications.
  • Fiber-to-the-desktop
  • Car alarm systems
  • Fast Ethernet
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Satellite ground stations and transmission stations
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Data center
  • Wireless access points
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Wireless 3D game
Step5Bar-code shipping tag
74F381PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F381PC.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Supplier Device Package
    20-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F381
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    11 ns
  • Logic Type
    Arithmetic Logic Unit
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    20mA