  • 74F373SJ
74F373SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F373SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F373SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F373SJ
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 20 Pins DUAL TTL 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F373SJ Overview
Package 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) includes it. Tube is the packaging method. It uses Tri-State as the output. This electrical device has the logic type D-Type Transparent Latch. Based on the way of Surface Mount, this electronic part is mounted. There is no supply voltage for this device. It operates at 0°C~70°C degrees Celsius. This FPGA is part of the 74F series. The electronic part in this image has 8 bits. A device with this design has 20 terminations. In order to operate it, the supply voltage must be 5V. There are 20 pins attached to it. In terms of electronic devices, this one is in the F/FAST family. There are 2 ports, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). (Vsup) should be greater than 4.5V.
74F373SJ Features
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
74F series
8 Bits
20 pin count
74F373SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F373SJ Latches applications.
  • High-speed logic
  • Parallel Input
  • Pattern Generators
  • Registers
  • Flip-flops
  • Phase comparator
  • Automotive HEV/EV Powertrain
  • Buffer/Storage Registers
  • A/D and D/A conversion
  • Audio and video switching
Step5Bar-code shipping tag
74F373SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F373SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    TRUE
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    5.3ns
  • Width
    5.3mm