  • 74F280SCX
74F280SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F280SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F280SCX
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F280SCX
Description:
14 9-Bit Bit 17 ns ns Multivibrators 16 ns ns
Purchasing and Inquiry
74F280SCX Overview
The package is contained in Tape & Reel (TR).Using a power supply of type 4.5V~5.5V, it operates.Multivibrator is built on 9-Bit basic circuMultivibrators.The item is part of the 74F series.Multivibrator is Parity Generator/Checker logic that is used for communication.In Surface Mount, it is available.Extended operating temperature at 0°C~70°C.Package 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).It is a logic device with 9-bits.Multivibrator is reasonable to assume that the high and low levels of current output are 1mA 20mA.If you are looking for similar parts, search for 74F280.The device has been designed as a Surface Mount device that allows for easy installation and removal.A 14 solution for logic gate applications is presented here.Logic performance is enhanced by the incorporation of 1 elements.This part is available as a device package from 14-SOIC supplier.As a result, -1mA is output at a high level.Multivibrator generates 20mA when operating in low level output mode.For this device, ambient temperatures below 0°C are not suitable.The part is designed to be capable of working at a temperature of 70°C in an effort to enhance reliability in harsh environments.The device is capable of feeding on voltages up to 5.5V.A minimum voltage of 4.5V is required to power the device.
74F280SCX Features
9-Bit circuits base
Parity Generator/Checker logic IC
9-Bit logic processing
Output Current (High): -1mA
Output Current (Low): 20mA
Specified with 5.5V Channels
74F280SCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F280SCX applications of multivibrators.
  • 25-line parity generator/checker
  • 81-line parity generator/checker
Step5Bar-code shipping tag
74F280SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F280SCX.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F280
  • Number of Elements
    1
  • Number of Circuits
    9-Bit
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    9
  • Propagation Delay
    16 ns
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    Parity Generator/Checker
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    20mA