  • 74F269SPC
74F269SPC
advertisement
Manufacturer No:
74F269SPC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F269SPC
Package:
24-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F269SPC
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F269 Up, Down Positive Edge 24-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F269SPC Overview
This device is supplied in the 24-DIP (0.300, 7.62mm) package. In this diagram, there are 1elements that are interconnected by wires. Tubeis used to package it. Circuit components are connected by 24pins. The Through Holeway is used to mount it. The 74Fseries offers a wide range of applications due to its versatility. It is adopted that the logic type is [0]. Setting the operating temperature to 0°C~70°C is recommended. It adopts a mounting type of Through Hole. When the supply voltage is set to [0], it is able to operate with greater reliability. It should be noted that there are more related parts under the 74F269base part number. As part of its normal operation, it has been designed with 8circuits.
74F269SPC Features
Embedded in the 24-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F269SPC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F269SPC Counters & Dividers applications.
  • Frequency dividers
  • LINEARIZATION
  • SQUARING
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Control counters
  • Binary counter/decoder
  • Divide-by-N counting
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Timers
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
Step5Bar-code shipping tag
74F269SPC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F269SPC.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F269
  • Number of Elements
    1
  • Number of Circuits
    8
  • Propagation Delay
    11.5 ns
  • Turn On Delay Time
    11.5 ns
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    100MHz