  • 74F251APC
74F251APC
advertisement
Manufacturer No:
74F251APC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F251APC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F251APC
Description:
4.5V~5.5V 74F251 Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
74F251APC Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).It is packaged in the way of Tube.Digital switch ic uses a Through Hole mounting method.For the analog part of the multiplexers, an IC Multiplexer is used.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.With a supply voltage of 4.5V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.There is a base part number of 74F251 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.
74F251APC Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F251APC Applications
  • Paper plants
  • Electronic circuits
  • Communication system
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Automatic Monitoring systems
  • Analog, digital or video signal switching
  • GLAN
  • Data collection system
  • Steel plants
Step5Bar-code shipping tag
74F251APC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F251APC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F251
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA