  • 74F245MSAX
74F245MSAX
advertisement
Manufacturer No:
74F245MSAX
HK JDW NO:
598-74F245MSAX
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F245MSAX
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74F245MSAX
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F245
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Channels
    8
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA; 15mA 64mA