  • 74F240SJ
74F240SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F240SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F240SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F240SJ
Description:
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74F240SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F240SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F240
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    3mA 64mA