  • 74F2244PC
74F2244PC
advertisement
Manufacturer No:
74F2244PC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F2244PC
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F2244PC
Description:
Buffer, Non-Inverting 4.5V~5.5V 3-State Buffers 74F Series 74F2244 4 Bit per Element 3mA 12mA 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Step5Bar-code shipping tag
74F2244PC
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    20-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F2244
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Current - Output High, Low
    3mA 12mA