  • 74F193SJ
74F193SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F193SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F193SJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F193SJ
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 16 Pins Up, Down Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F193SJ Overview
A 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)package is used for this device. The configuration of this device is based on 16terminations. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. A wire connects the 1elements. There are 16pins on all components. In this case, it is packaged as Tube. Initially, it appears to belong to the F/FAST family. The 74Fseries offers a wide range of applications due to its versatility. It is adopted that the logic type is [0]. 0°C~70°Cshould be set as the operating temperature. This device is mounted in a Surface Mountmanner. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. The array consists of elements storing 4bits each. Pbfree code may result in yes. It is important to note that TCO UP AND TCO DOWN OUTPUTS; SEPARATE UP/DOWN CLOCKare really important features of this electronic device. It is possible to provide a voltage up to 5.5V (Vsup).
74F193SJ Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
TCO UP AND TCO DOWN OUTPUTS; SEPARATE UP/DOWN CLOCK
74F193SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F193SJ Counters & Dividers applications.
  • LINEARIZATION
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Programmable binary and decade
  • POWER COMPUTATION
  • MULTIPLICATION
  • SQUARE ROOT
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Signal gating
  • Frequency dividing circuits
  • Frequency dividers
Step5Bar-code shipping tag
74F193SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F193SJ.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Count Rate
    125MHz
  • Width
    5.3mm