  • 74F193SCX
74F193SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F193SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F193SCX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F193SCX
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F193 Up, Down Positive Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F193SCX Overview
This is a device supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. In wires, 1elements are connected. As a result, it is packaged as Tape & Reel (TR). The 74Fseries is well suited to a number of uses. In this case, the logic type is set to [0]. 0°C~70°Cshould be set as the operating temperature. This device is mounted in the Surface Mountposition. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. There are 4 bits stored in each element of the array. You can find more related parts under its base part number of 74F193.
74F193SCX Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
74F193SCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F193SCX Counters & Dividers applications.
  • Programmable binary and decade
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • MULTIPLICATION
  • Control counters
  • DIVISION
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Frequency division
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • Up Counters
Step5Bar-code shipping tag
74F193SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F193SCX.
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F193
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Direction
    Up, Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    125MHz