74F191SJ
74F191SJ
598-74F191SJ
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F191 Up, Down Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F191SJ Overview
A 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)package is used for this device. The 1elements are connected by wires. As a result, it is packaged as Tube. In the circuit, 16pins are used to connect other components. The way of Surface Mount is used to mount it. As a member of 74F series, it is well suited for various applications. Binary Counteris used as the logic type. Setting the operating temperature to 0°C~70°C is recommended. This device is mounted in a Surface Mountmanner. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. An array consists of 4bits for each element. There are 4bits of information contained in the device. You can find more related parts under its base part number of 74F191. Electrical characteristics are stable at temperature 70°Cfor extended periods of time. It operates within a specified temperature range, with the lower limit typically set at 0°C degrees Celsius. In this case, the maximum voltage available to the device is 5.5V. A minimum voltage of 4.5Vis available for the device. There are 4 input lines that allow binary data to be input in the form of an on/off signal. There are 4output lines on the device. As part of its normal operation, it has been designed with 1circuits.
74F191SJ Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
74F191SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F191SJ Counters & Dividers applications.
- Communications Digital Frequency Synthesizers;
- Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
- TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
- Divide-by-N counting
- SQUARING
- MULTIPLICATION
- Dual Up Counters
- Frequency dividing circuits
- Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
- Control counters
Package
74F191SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F191SJ.
ON Semiconductor598-MC14060BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14029BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTG16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC100LVEL32DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADG16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare