  • 74F163APC
74F163APC
advertisement
Manufacturer No:
74F163APC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F163APC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F163APC
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F163 Up Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 2381
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
74F163APC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    120MHz
  • Base Part Number
    74F163
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    16.5 ns
  • Turn On Delay Time
    16.5 ns
  • Reset
    Synchronous
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    120MHz