  • 74F161ASJX
74F161ASJX
advertisement
Manufacturer No:
74F161ASJX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F161ASJX
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F161ASJX
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F161 Up Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F161ASJX Overview
This device is supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. In wires, 1elements are connected. Tape & Reel (TR)is used to package it. As part of the circuit, there are 16pins that connect other components. It is mounted in the manner of [0]. The 74Fseries is well suited to a number of uses. It is assumed that the logic type is [0]. The operating temperature should be set at 0°C~70°C. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. When the supply voltage is set to [0], it is able to operate with greater reliability. The array contains elements containing 4bits each. The device contains 4bits of information. It should be noted that there are more related parts under the 74F161base part number. It operates at the maximum temperature of 70°C for extended periods of time with acceptable stability of its electrical characteristics. Generally, it is designed to operate over a range of temperatures with a lower temperature limit at 0°C. There is a maximum voltage of 5.5Vavailable for the device. There is a minimum voltage available for the device of 4.5V. Input binary data is made by using the 4input lines. The device is equipped with a 4output line. To ensure normal operation, it is designed with 1circuits.
74F161ASJX Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
74F161ASJX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F161ASJX Counters & Dividers applications.
  • Counter control/timers
  • Time-delay circuits
  • Time delay circuits
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Frequency dividers
  • LINEARIZATION
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Clocks
  • Divide-by-N counting
  • Timing applications
Step5Bar-code shipping tag
74F161ASJX
    Positive Edge
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Number of Input Lines
    4
  • Number of Output Lines
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    120MHz
  • Timing
    Synchronous
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F161
  • Number of Elements
    1
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V