  • 74F161ASCX
74F161ASCX
advertisement
Manufacturer No:
74F161ASCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F161ASCX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F161ASCX
Description:
1 Element Counters & Dividers 74F Series 74F161 Up Positive Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F161ASCX Overview
This device is supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. There are 1 terminations on the device. Tape & Reel (TR)is used to package it. The 74Fseries offers a wide range of applications due to its versatility. In this case, the logic type is set to [0]. It is recommended to set the operating temperature to 0°C~70°C. Having a mounting type of [0], it is suitable for installation. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. Each element in the array stores 4 bits. Further related parts can be found under its base part number 74F161.
74F161ASCX Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
74F161ASCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F161ASCX Counters & Dividers applications.
  • Time delay circuits
  • Timers
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • POWER COMPUTATION
  • Counter control/timers
  • SQUARE ROOT
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Frequency division
  • Clocks
Step5Bar-code shipping tag
74F161ASCX
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    74F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F161
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Direction
    Up
  • Count Rate
    120MHz