  • 74F161APC
74F161APC
advertisement
Manufacturer No:
74F161APC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F161APC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F161APC
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 16 Pins Up Positive Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
74F161APC Overview
The device is packaged in the 16-DIP (0.300, 7.62mm)type. The configuration of this device is based on 16terminations. With a supply voltage of 5V volts, it is possible to run it in a fully flexible manner. The device has 1terminations. The total number of component pins is 16. As a result, it is packaged as Tube. It is included in the F/FASTfamily. Due to its membership in the 74Fseries, it is suitable for a variety of applications. A logic type of Binary Counter is adopted. The operating temperature should be set at 0°C~70°C. This device is mounted in a Through Holemanner. In the case of a supply voltage of [0], it operates more reliably. An array consists of 4bits for each element. Pbfree code may result in yes. These electronic devices have many important features, and TCO OUTPUTis one of them. Depending on the device type, the maximum supply voltage (Vsup) can be up to 5.5V volts.
74F161APC Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
74F161APC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F161APC Counters & Dividers applications.
  • MULTIPLICATION
  • Frequency dividers
  • Signal gating
  • Timers
  • DIVISION
  • Time delay circuits
  • Divide-by-N counting
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Dual Up Counters
Step5Bar-code shipping tag
74F161APC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F161APC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Count Rate
    120MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm