  • 74F158APC
74F158APC
advertisement
Manufacturer No:
74F158APC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F158APC
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
74F158APC
Description:
4.5V~5.5V 74F158 Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
74F158APC Overview
It is included in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) in order to save board space.As a result, it is packaged in the way of Tube.Through Hole is the mounting method digital switch ic uses.As the analog part, the circuit uses an analog IC Multiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.To find signal switch's related components, a base part number of 74F158 may also be used.
74F158APC Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F158APC Applications
  • Night vision cameras
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Microprocessor memory systems
  • Encrypted communications system
  • Image transmission
  • Microprocessor input/output systems
  • Signal router
  • VGA
  • Medical industry
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
Step5Bar-code shipping tag
74F158APC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F158APC.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F158
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA