  • 74F08SJX
74F08SJX
advertisement
Manufacturer No:
74F08SJX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F08SJX
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F08SJX
Description:
Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F08SJX Overview
The part comes in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). According to AND Gate logic, the algorithm works. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. An extended operating temperature of 0°C~70°C degrees Celsius. Mounted in Surface Mount. Current output is 1mA 20mA in both the high and low states. The number 74F refers to it. There are 14 terminations totally. 4 functions in the part enhance the user experience significantly. It is part of the F/FAST family of chips. The part body receives 14 pins. Inputs for this part are 2. There are 4 circuits in this device. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached.
74F08SJX Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
F/FAST Family
74F08SJX Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F08SJX Gates and Inverters applications.
  • Remote monitoring
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Sewing machine
  • Television
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Air conditioner
  • Massager
  • Hair dryer
  • Reactive power compensation function
  • Agriculture and light complementary power station
Step5Bar-code shipping tag
74F08SJX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F08SJX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Circuits
    4
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5.6ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    6.6 ns
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Width
    5.3mm