  • 74F00SCX
74F00SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F00SCX
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F00SCX
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F00SCX
Description:
8.65mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F00SCX Overview
The part comes in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. This logic works according to the NAND Gate principle. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 4.5V~5.5V. Operating temperature around 0°C~70°C extended. Part Surface Mount is mounted. In both high and low states, output current is 1mA 20mA. The series 74F contains it. Total terminations are 14. This part is equipped with 4 functions that will greatly enhance the user's experience. It represents the F/FAST product family. It is injected into the part body with 14 pins. Inputs for the part are set to 2. There are 4 circuits in this device. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup).
74F00SCX Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
F/FAST Family
74F00SCX Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F00SCX Gates and Inverters applications.
  • Grid adaptation function
  • CD player
  • Car
  • Fan
  • Residual current/leakage current protection
  • Island protection
  • Small ground power station
  • Game console
  • Printer
  • Sewing machine
Step5Bar-code shipping tag
74F00SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F00SCX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Circuits
    4
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    6 ns
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm